Tavukçuluğa 1985 yılında başladığı iş yaşamında hızlı bir yükseliş yakalayan Arslan iş ortaklığı, 4 milyon TL’lik yatırım yaptığı Anı Süt tesislerinde 40 kişi ile mart ayından itibaren yoğurt ve ayran üretimine başladı.
Anı markasıyla tereyağı, kaşar, kaymak, peynir, dondurma ve diğer süt ürünlerinide üreten firma AR-GE çalışmalarına odaklanarak Şanlıurfa’nın yerel tatlarını yakalamayı hedefliyor.
Firma yurt içinde bayilikleri aracılığıyla büyüdükten sonra ihracata yönelmeyi planlıyor.
Şanlıurfa kent merkezinin ilk ve tek yoğurt fabrikası olan Anı süt tesislerinde modern teknoloji makineleriyle ve deneyimli personelleriyle tüm hijyenik önlemler alınarak üretim gerçekleştirdiklerini ISO 9001-2000 ve ISO 22000– 2005 belgelerine sahip, bölge insanının damak zevkine uygun yeni ürünleri pazarlamayı hedeflediklerini, üretilen ürünlerin tamamen doğal ve hiçbir katkı maddesi içermeyen kalsiyum ve protein bakımından zengin olan Anı ürünleri, lezzetli kıvamıyla seçkin damak zevklerine hitap ediyor.
Müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı amaçlayan, satış sonrası satışla bitmeyen dostluklarını pekiştirmeyi düşünen Anı Süt ve Süt Ürünleri kalite prensibiyle yarınlara güvenle bakmayı hedefliyor.
Anasayfa Kurumsal Ürünlerimiz Kalitemiz E-Media İletişim Webmail